2012 a fost declarat Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii. Inițiativa a fost lansata în contextul unei creșteri a numărului de persoane în vârstă, în prezent circa un sfert din populația Uniunii Europene (120 de milioane de persoane) fiind formata din pensionari. Soluţia la problema îmbătrânirii demografice, care creează probleme pentru populația tânără, aflată pe piața muncii, este menţinerea persoanelor vârstnice în activitate.
Obiectivele acestei inițiative sunt: menținerea generaţiei „baby boom”(din deceniile 5-7) şi persoanelor vârstnice în câmpul muncii o perioadă cât mai îndelungată, asigurarea pentru aceștia a unui rol activ în societate și a unei vieți cât mai sănătoase şi împlinite.
De-a lungul întregului an sunt planificate mai multe evenimente care vor marca inițiativa, responsabilii politici şi părţile implicate având sarcina de a crea condiţiile favorabile îmbătrânirii active şi asigurării unui mod de viaţă autonom, prin acţiuni în domenii precum ocuparea forţei de muncă, asistenţa medicală, serviciile sociale, învăţarea de-a lungul vieţii, voluntariatul, adaptarea locuinţelor, serviciile IT şi de transport.
În acest context a fost adoptată săptămâna trecută, Cartea Albă referitoare la pensii adecvate, sigure și viabile, pensiile fiind unul dintre subiectele sensibile ale dezbaterilor din cadrul Anului European al Îmbărtânirii Active.
(Sursa: Europa.eu)



Comentarii