s Adăugare comentariu legislație
Sumar:

Lege 293 din 2004 - privind Statutul functionarilor publici cu statut special din Administratia Nationala a Penitenciarelor

Art. 53

(1) Functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare au dreptul la stabilitatea raporturilor de serviciu.
(2) Raporturile de serviciu ale personalului prevazut la alin. (1) se nasc si se exercita în baza actului de numire si se pot modifica, suspenda sau înceta numai în cazurile si în conditiile prezentei legi.
(3) Raporturile de serviciu ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare sunt de subordonare ierarhica.
(4) Raporturile de serviciu ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare nu pot înceta prin demisie la instituirea starii de urgenta sau a starii de asediu ori în caz de mobilizare si de razboi.


SECTIUNEA a 2-a
Modificarea raporturilor de serviciu

 

Pentru a publica un comentariu trebuie sa fiți logat!

Vă rugăm să completați formularul de login .