Lege 202 din 2010 - privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor
Art. 10
- Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul118, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti."
2. La articolul118, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu următorul cuprins:
"(31) Hotărârea judecătorească prin care judecătoria soluţionează plângerea este definitivă şi irevocabilă."
3. La articolul118, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere."
4. La articolul120, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art.120. - (1) Procesul-verbal neatacat în termen de 15 zile de la data comunicării acestuia, precum şi, după caz, hotărârea judecătorească prin care s-a soluţionat plângerea constituie titluri executorii, fără vreo altă formalitate."
Pentru a publica un comentariu trebuie sa fiți logat!
Vă rugăm să completați formularul de login .