s CNS Cartel ALFA: Creșterea salariilor bugetarilor trebuie făcută în paralel cu creșterea salariului minim pe economie
12 Martie 2012

CNS Cartel ALFA: Creșterea salariilor bugetarilor trebuie făcută în paralel cu creșterea salariului minim pe economie

Confederaţia Naţională Sindicală “Cartel ALFA” a transmis parlamentarilor o scrisoare deschisă în care se menționează că măsura propusă de Preşedinte României referitoare la majorarea salariilor bugetarilor face o gravă discriminare între mediul privat şi cel bugetar, în condiţiile în care recuperarea salarială promisă bugetarilor nu este asociată cu o creştere a salariului minim garantat în plată (până la cel puțin 850 de lei), salariu de care beneficiază un număr foarte mare de lucrători din ambele sectoare. În plus, această decizie contravine o încălcare a prevederilor referitoare la principiile muncii decente, consfinţite de Constituţie.

Creșterea salariului minim este necesară în condițiile și mediul privat a fost grav afectat de derapajele economice şi de proasta gestiune a economiei româneşti, salariații din acest sector au cunoscut la rândul lor reduceri salariale, majoritate a lucrătorilor primind doar salariul minim pe economie.

Un al doilea aspect tratat în scrisoare adresată Parlamentului României se referă la Tratatul Bugetar European care în opinia CNS nu ar trebui adoptat, așa cum a cerut imperativ președintele, întrucât nu este un tratat Fiscal, ceea ce ar fi fost de dorit pentru că ar fi implicat eliminarea derapajelor din economie.

Adoptarea acestui document va avea ca rezultat aruncarea României într-o nouă perioadă de recesiune, obligând Guvernul la noi tăieri bugetare în domeniul politicilor sociale. Tratatul implică „deficit bugetar foarte mic, deci pentru păstrarea unui volum minimal de investiţii înseamnă politici sociale restricţionate la minimum – adică mai puţine medicamente, coplată mai mare pentru asistenţa medicală, plată pentru educaţie, pensii mai mici şi ajutoare sociale mai puţine şi în sumă mai mică”, se subliniază în scrisoare.

De asemenea, aplicarea Tratatului Bugetar European va conduce la blocarea investiţiilor la un nivel insuficient pentru a obţine creşterea economică sperată, pentru că bugetul va avea mult mai puţini bani şi datorită blocării programelor europene, pentru care bugetul de stat nu va mai avea fonduri pentru cofinanţare.

(Sursa: Cartel ALFA)

Contor: 1406 afișări

SCPA Gîlcă & Vasiliu, 12 martie 2012 08:00

Calificativ

Comentarii

Comentarii
 
banner
banner

Abonare newsletter

Promoții

banner