s Bucureştenii cu pensii pentru limită de vârstă îşi pot ridica tichetele sociale pentru luna iunie
20 Iunie 2012

Bucureştenii cu pensii pentru limită de vârstă îşi pot ridica tichetele sociale pentru luna iunie

Începând din 20 iunie, persoanele varstnice de pe raza Municipiului Bucuresti care beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, (cuantumul pensiei sa nu depaşeasca  400 lei inclusiv), pot ridica tichetele sociale in valoare de 40 lei (4 tichete a cate 10 lei fiecare) pentru luna iunie, după cum informează Primăria Municipiului Bucuresti, prin Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucureşti (DGASMB).

Tichetele sunt distribuite prin programul “Prevenirea imbolnavirilor, depistarea precoce si pastrarea sanatatii persoanelor varstnice dezavantajate” si pot fi folosite exclusiv pentru achizitionarea de medicamente şi servicii medicale.
Pentru ridicarea tichetelor, beneficiarii trebuie să prezinte buletinul sau cartea de identitate şi talonul de pensie din ultima lună, in original. Tichetele pot fi ridicate de luni pana vineri, intre orele 9:00 şi 15:00, de la urmatoarele puncte:

  • Cei cu domiciliul in sectorul 1 şi sectorul 6 – Primaria Municipiului Bucuresti, Splaiul Independentei numarul 291 – 293, sector 6;
  • Cei cu domiciliul in sectorul 2 şi sectorul 3 – Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucureşti, Strada Foişorului, numarul 56 – 58, sector 3;
  • Cei cu domiciliul in sectorul 4 şi sectorul 5 -  Centrul de informare şi documentare pentru relatii cu cetatenii, Bulevardul Regina Elisabeta, numarul 47, sector 5.

Informatii suplimentare se pot obtine gratuit la 0800 821 218, de luni pana vineri, intre orele 8:30 şi 16:30.

(Sursa: Primaria Municipiului Bucureşti)

Contor: 1499 afișări

SCPA Gîlcă & Vasiliu, 20 iunie 2012 07:00

Calificativ

Comentarii

Comentarii
 
banner
banner

Abonare newsletter

Promoții

banner