Controalele desfășurate de Inspecția Muncii, în perioada 5 – 9 mai 2014, au avut ca rezultate aplicarea unor amenzi în valoare totală de 2.643.700 de lei și depistarea a 338 de persoane care lucrau fără forme legale.
În domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 3.144 de controale, dintre care 2.971 au fost pentru munca fără forme legale. Amenzile aplicate s-au ridicat la 2.133.200 lei, din care 1.380.000 de lei pentru muncă la negru.
În total, au fost sancționați 638 de angajatori, iar 131 de persoane fizice au fost sancționate contravențional deoarece au acceptat să muncească fără forme legale de angajare. În plus, au fost înaintate 9 propuneri de cercetare penală pentru primirea la muncă a mai mult de 5 persoane fără contracte individuale.
În domeniul securității și sănătății în muncă au fost efectuate 1.667 de controale și 1.175 de angajatori au fost sancționați.S-au aplicat amenzi în valoare de 510.500 de lei.
Angajatorii au comunicat către inspectoratele teritoriale de muncă 35 de evenimente care, în urma cercetărilor efectuate de inspectorii de muncă, vor fi încadrate sau nu ca fiind accidente de muncă.
(Sursa: Inspecția Muncii)



Comentarii