s
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a fost sesizată de peste 200 de medici şi asistente medicale din Timişoara, membri ai Sindicatului „Materna”, pentru a-si recupera o serie de drepturi banesti, anuale, restante din anul 2008 pana in prezent, dar si pentru a obliga Statul Roman sa le restituie cele 25 de procente luate din salarii dupa declanşarea crizei economice. Cadrele medicale aşteaptă un verdict de la CEDO în privinţa admisibilităţii dosarului şi trimiterii spre judecare.